Blog - článek

K čemu slouží internetové katalogy a seznamy firem?
11Mar

K čemu slouží internetové katalogy a seznamy firem?


Pokud chcete vstoupit do světa online podnikání, musíte udělat pár základních kroků, bez kterých to prostě nepůjde. Jak tedy postupovat:

  • Jaká je Vaše cílová skupina?
  • Jaká je Vaše konkurence?
  • Jaké jsou potřeby Vašich zákazníků?
  • K čemu tedy internetové katalogy slouží?
  • Jak Vám zápis do internetového katalogu firem pomůže?
  • Výběr správného internetového katalogu

 

Jaká je Vaše cílová skupina?

Cílová skupina výrazně ovlivňuje komunikační kanál. Pokud dobře zacílíte a oslovíte je na správným místě, výrazně to zvýší Vaše šance na úspěch.

Pokud víte, že Vaší cílovou skupinou jsou teenageři, nebo třeba důchodci, zápis do katalogů bude nejspíš úplně zbytečný. Tyhle skupiny totiž pravděpodobně Vaší firmu nebudou vůbec hledat přes vyhledávač Google. Pravděpodobně na to využijí buď sociální sítě (v případě teenagerov), nebo žluté stránky (v případě důchodců). Tahle představa je samozřejmě hodně přehnaná, ale jako příklad slouží dobře. Kdo má tedy největší potenciál využít internetové katalogy? Nejspíš to budou lidé nad, řekněme, 30 let.

 

Jaká je Vaše konkurence?

Víte, kdo jiný prodává stejné produkty nebo služby, jako Vy, a za kolik? V této části se zaměřte na Vaší konkurenci. Jak je velká a jestli se od ní nějak odlišujete. Není to ztracený čas. Všechny zjištěné informace následně využijete ke zlepšení své pozice na trhu.

Vaše konkurence bude mít určitě nějaký zápis v internetovém katalogu. Zkuste ji tímhle způsobem vyhledat a zjistit tak, jestli to má vůbec význam. Pokud někoho najdete, poučte se z jeho chyb. A pokud nenajdete žádnou firmu, jako je ta Vaše, je možné, že pro Vás zápis není vůbec důležitý. Vše závisí od oboru, ve kterém podnikáte a taky od Vaší cílové skupiny.

 

Jaké jsou potřeby Vašich zákazníků?

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč Vaše služby využívá něčím specifická skupina lidí? Proč právě oni? Jaká je jejich motivace k tomu, aby si produkt pořídili? A to dokonce u Vás? Tohle docela koresponduje s konkurencí na trhu. Protože pokud nezabezpečujete něco speciálního (a nezáleží na tom, jestli je to samotný produkt, doplňkovou službu, nebo magické prostředí) nikdy nebudete mít před Vaší konkurencí žádnou výhodu.

Zamyslete se tedy, jakou potřebu Vašim zákazníkům uspokojujete? Tím zjistíte, co přesně samotní zákazníci chtějí a potřebují. A následně jim to dejte. A dejte jim to líp, než Vaše konkurence.

 

K čemu tedy internetové katalogy slouží?

Je to snadná a levná forma upozornění na Váš web. Zápis do katalogů je většinou bezplatný, avšak v případě, že chcete své šance zvýšit, můžete si pořídit zpoplatněnou verzi. Pokud tedy cítíte, že vzhledem k Vaší cílové skupině má zápis v katalogu význam, můžete si zaplatit za aktivity navíc. Například, přiložení loga, mapy, fotografie, nebo popisek Vaší společnosti.

Je potřeba si uvědomit, že internetové seznamy nejsou zdrojem výdělku. A to jak z Vaší strany, tak ze strany provozovatele. Existují čistě proto, aby existovali.

 

Jak Vám zápis do internetového katalogu firem pomůže?

Zápis Vám stoprocentně nezaučí úspěch, dokonce platí, že vyhledávač Google katalogům nepřipisuje moc velkou relevanci. Avšak minimálně tuhle Vaší aktivitu postřehne. Tak proč se tomu vyhýbat.

Skutečnost, že máte webovou stránku, nemusí nutně znamenat, že je navštěvována. Právě zápis do katalogů a seznamů firem je snad nejjednodušší formou, jak se dostat do povědomí vyhledávače Google. Tím pádem zlepšíte své SEO a získáte pomyslné body na cestě za lepším umístěním ve výsledcích vyhledávání. Nemyslete si však, že se budou dít zázraky, tohle je jenom slabý základ. Zbytek práce budete muset oddřít Vy sami. Více se dozvíte v našem článku „Jak začít se SEO optimalizací“.

 

Výběr správného internetového katalogu

Nejlepší je zápis do objemných a nejčastěji navštěvovaných seznamů. Internetový seznam firem může být řazen abecedně, nebo oborově. Je čistě na Vás, který si zvolíte.

Mezi serioznější české internetové katalogy patří například: Firmy.cz od Seznamu; Najisto.cz od Centrumu; anebo Topkontakt, který provozuje iDnes.

Tento web používá k personalizaci reklam soubory cookies, které mohou sbírat některé vaše osobní údaje.   Přijmout   Odmítmout   Více informací